Hamilelik Belirtileri (Akıntı, Kasık Ağrısı)

Hamilelik Belirtileri

Bir çocuk sahibi olmanın başlangıcı olarak kabul edilen gebe kalma durumu, çok çeşitli belirtiler ile kendini göstermektedir. Yazımızda değineceğimiz hamilelik belirtileri, normal şartlarda, adet kanaması öncesi belirtileri ile karıştırılabilmektedir.

hamilelik belirtileri

hamilelik belirtileri

Bu sebeple bu belirtileri taşıyan belirtilerin gebe olmaları şart olmadığı gibi gebe olmadıklarının teşhisinin konulması da yanlış olmaktadır. Her kişinin fizyolojisi farklılık gösterdiğinden gebelik belirtileri de kadından kadına farklılık gösterecektir.

Hamile olup olmadığınızı anlamanın en kolay ve kesin yolu ise gebelik testi yaptırmanızdır ancak eczaneden alacağınız aparatların haricinde doktor kontrolünde muayene ile yaptıracağınız gebelik kontrolü daha doğru ve net bir uygulamadır.

 

Hamilelik Belirtileri (İlk 8 Belirti)

Sabah Bulantıları

Hamile olduğunuzu anlamanın en kolay yollarından biri sabah bulantıları olarak adlandırılan durumdur. Gebeliğin yaklaşık 2. Ayından ve daha erken dönemlerden ortaya çıkabilen bu durum kadının bazı yiyecek ve yemek kokularına karşı hassaslaşmasına neden olur. Hormonal değişimlerden kaynaklanan bu durum sadece sabahlar değil günün herhangi bir zaman diliminde görülebilir.

İmplantasyon Kanaması

Gebeliğin gerçekleşmesinden yaklaşık 14- 15 gün sonra gerçekleşen hafif kanamalar, adet kanamasından farklı olup yerleşme kanaması ya da implantasyon kanaması olarak adlandırılmaktadır.

Hafif olan bu kanama durumu kısa süreli olmaktadır. Ayrıca gebeliğin kesin belirtileri arasında yer aldığını söyleyebilmek de mümkündür.

Ruh Hali Değişimleri

erken hamilelik belirtileri

erken hamilelik belirtileri

Anne adaylarının, hamileliğin başlangıcı ve neredeyse tüm hamilelik süresi boyunca yaşadıkları en belirgin durum ruh hali değişimleridir. Hormonal dengelerin değişiyor olmasından kaynaklanan bu durumda, kişi son derece sinirli, alıngan ve depresif bir ruh haline olabilir. Duygu çalkantıları hamilelik ile birlikte başlayan önemli belirtiler arasında yer alır.İştah Açılması ve Yorgunluk Durumu  

Gebeliğin göstergelerinde sık acıkma durumu da yer almaktadır. Özellikle gebeliğin 3. haftasından sonra bebeğin kalbinin atmaya başlaması ile birlikte vücut artık birden fazla metabolizmayı besliyordur ve bu yüzden de anne metabolizması yükselttirilir.

Aynı zamanda progesteron hormonunun seviyesinin de yükselmesi ile birlikte sık sık acıkma, aşerme ve yorgunluk durumları görülmektedir.

Yoğun Baş Dönmesi

Gebeliğin ilk belirtileri arasında yoğun baş dönmesi durumu da bulunabilmektedir. Anne adayının hormonal değişimler ve metabolizma hızı artışına bağlı olarak kan damarları genişlemektedir.

Bu yüzden de uzun süre ayakta kalınan, aniden ayağa kalkılan durumlarda baş dönmesi gerçekleşebilir. Bu durum özellikle zayıf bir bünyeye sahip olan, vücut olarak da zayıf kişilerde daha çok gerçekleşir.

Sık Sık İdrara Çıkma Veya Kabızlık

Sık idrara çıkma durumu, sadece hamile kalınca ortaya çıkan belirtiler arasında değil, adet kanamaları süresince de ortaya çıkan bir durumdur. Bu yüzden gebelik ve adet belirtileri birbirine karıştırılmamalıdır.

Anne adayında kabızlık gibi durumların görülmesi de olasıdır. Sık idrara çıkma durumu, gebeliğin hemen başlangıcında vuku bulabilir. Bu yüzden bu belirtiyi çabucak fark etmeniz zordur.

gebelik belirtileri

gebelik belirtileri

Göğüslerde Şişkinlik ve Hassasiyet

Yine hem adet dönemi, hem de gebelik dönemi belirtileri arasında yer alan, göğüslerin hassaslaşması ve şişmesi durumuna göğüs uçlarındaki renk değişikliği eşlik edebilir. Bu durum geçici olmakla birlikte yine hormonal değişimler sebebiyle meydana gelmektedir.

Adet Kanamalarının Gecikmesi

Adet gecikmesi önemli gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Bu yüzden bayanların adet günlerini iyi bir şekilde takip etmeleri önemlidir. Ancak bazı hormonal problemler ve erken menopoz belirtileri durumunda da adetin geç kalması düzensiz adet kanamaları yer alabilmektedir.

Eğer kendinize böyle bir problemin olduğunu biliyor iseniz doğrudan gebelikten şüphelenmenize gerek yoktur. Adet kanamalarınız normalin dışında gecikmiş ise bu durumda gebelikten şüphelenebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.