Saçları her gün yıkamanın zararları nelerdir?

Bayanlar istedikleri o muazzam saçlara sahip olabilme amacı ile saçları her gün yıkamanın zararları nelerdir diye düşünerek saçlarına çeşitli zararlı kimyasalları ve zararlı işlemleri yapıyorlar. Çok ağır şampuan çeşitleri saç kremleri veya farklı kozmetik ürünler ile saçlarını aslında boğuyorlar.

Bunlara ek olarak yine saç kurutma makineleri, düzleştiriciler gibi cihazlar ile de saçlarını ağır ısıya maruz bırakarak anlık olarak güzel görüntü elde etmiş olsalar dahi ileri zamanda saçlarını yıpratacak olan bu işlemleri hiç tereddütsüz yapıyorlar.

Bütün bu işlemlerin sonucunda da saçlarını sık bir şekilde yıkamak zorunda kalıyorlar. Saçları yıkamak, saçlarınızın son derece temiz, sağlıklı ve daha parlak görünebilmesi açısından önem arz ediyor olsa da dikkat etmeniz gereken birçok nokta vardır. Her şeyin aşırısının da zararlı olacağını asla unutmayın.

Saçlarınızı her gün böyle arındırıp yıkadığınız takdir de saçlarınızı hem kurutmuş olursunuz hem de onların kısa vakit içerisinde zarar görmelerine neden olabilirsiniz. Bayanların kullanmış olduğu saç ürünlerine de birçok zarar veren kimyasallar içerdiğini biliyoruz.

Bu makalemizde ise sizlere bunların zararlarını, nasıl fayda sağlayabileceğiniz ve aklınıza takılabilecek birçok soruyu açıklayacağız.

Şampuanlar Nasıl Kullanılmalı?Saçlarınızı çeşitli doğal ürünler ile yıkamanız arasında ve kozmetik ürünler ile yıkamanızın arasında farklar bulunmaktadır. Kozmetik ürünler saçlarınızı doğal ürünlere göre daha canlı ve parlak tutabilirler veya saçlarınıza yumuşak hissi verebilirler.

Evet bütün bunları da kimyasallar ile yapmaktadırlar ve bunun sonucunda da saçlarınız öncesine göre daha zor bir yola girer. İleri dönemde yıpranmalar başlar.

Zeytinyağı benzeri doğal ürünler olsa dahi bu şampuanlar renk, koku gibi çeşitli kimyasallar içerdikleri için saçlarınıza zarar verirler. Özellikle de son kullanım tarihleri uzun süre dayansın diye farklı kimyasalları da kullanmaktadırlar. Bu yüzden mutlaka doğal şampuanları tercih etmelisiniz.

Saçlar Ne Kadar Sıklıkla Yıkanmalıdır?

Özellikle de bu konunun ışığında cilt uzmanlarının tavsiyelerine kulak vermeniz oldukça iyi olacaktır. Birçoğu kafa deriniz için saçlarınızı her gün yıkamanızı söylemektedir ve bazıları da haftada iki kez yıkamanızı önermektedir.

Saçlarınızı en azından üç günde bir yıkamanız oldukça iyi olacaktır. Çünkü saçlarınız her gün yıkamanız saçlarınızda sebum birikimine yani yağ artıklarına neden olmaktadır. Aşırı yağ üreten saç ise çirkin görünür.

Eğer ki saçlarınızın çok daha güzel görünümler elde etmesini istiyorsanız kimyasal ürünlere çok takılmamalısınız. Saçlarınızı da haftada en fazla iki sefer yıkamanız oldukça iyi olacaktır.

Eğer ki bazı durumlarda kirlenmeler meydana gelirse tabi ki aynı gün de yıkayabilirsiniz önceki gün yıkamış olsanız bile.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.