Yumurtlama Dönemi Hesaplama (Ovulasyon tarihi hesaplama)

Hayırlı hamilelikler dileyerek bugünkü hesaplama aracımızın mantığını anlatmak üzere yazımıza başlıyoruz, konu altından yorum kısmından her türlü sorunuzu sorabilirsiniz. Yumurtlama dönemi hesaplama hamile kalma şansınızı arttırabilirim, çünkü bu tarihlerde yumurtlama sayınız artıyor ve spermle birleşen yumurta sayısı olasılığı daha fazla olmaktadır. Yumurtlama dönemi hesaplaması en çok karşılaşılan sorunlardan biridir. Özellikle bebek planlayan çiftler, ne zaman hamile kalabilirim?, hangi günlerde birlikte olursak gebelik şansım yüksek olur, gibi birçok soru geliyor.

Aslında bakılırsa ne zaman tam bir yumurtlama tarihi hesaplanması kesin olarak bilinememektedir. Asıl olan bir şey var ki bir sonraki adetten 14 gün önce yumurta çatlaması olayı gerçekleşmektedir ancak bir sonraki adetin tam hangi tarihe geleceğini bilinmediği için bundan tam 14 gün ne zaman olacağı kesin olarak bilinmemektedir. Düzenli adetleri olan anne adaylar yumurtlama tarihlerini hesaplayabilir.

yumurtlama dönemi hesaplama (ovulasyon)

yumurtlama dönemi hesaplama (ovulasyon)

Örneğin 30 günde bir adet gören bayan 30’dan 14 çıkarıldığında 16. günde girilen ilişkide hamile kalma şansı yüksek iken 40 günde bir adet gören bayan için bu tarih 26 günlere kadar çıkabiliyor. Tekrar hatırlanması gerekir yaşam her zaman matematik denklemi değildir, sabırsızlık yapıp yumurtlama gününü büyük sabırsızlıkla bekleyip illa o tarihte olacak demek doğru değildir, olayı akışına bırakıp yumurtlama dönemi hesaplama işlemini çokta kafaya takmak doğru olmaz.Ayrıca kadınlar aşağıda ki yumurtlama dönemi hesaplama programını kullanmadan sadece kağıt ve kalem ile de bu hesaplama işlemini başarıyla gerçekleştirebilir.

 1. Ortalama adet döngüsünü bir yere yazılır.
 2. Bulunan döngüden 14 gün çıkardığınızda yumurtlama döneminizi bulursunuz.
 3. Örneğin 30 günde bir adet gören bir bayanda yumurtlama 16. günde olur 32 günde adet gören bir bayan ise 18. günde adet olacaktır. Bunun hassasiyeti ortalama olarak %75’tir.

Vajinal akıntı da yumurtlama döneminde çok fazla olabilir veya uzayabilir. Bunun sebebi kadınlara has bir hormon olan östrojen hormonunun salgısının artması olayıdır. Genellikle birkaç çocuk doğurmuş bayanlar bu konuda daha bilgili olabiliyor.

Yumurtlama dönemi hesaplama programı

Ovulasyon tarihi hesaplama programımızın kullanımı oldukça basittir. Gerekli verileri girdiğinizde program otomatik hesaplayarak size ovulasyon döneminizi verecektir. (Ovulasyon: Yumurtlama dönemi)
16 yorum

 1. 26 ocakta adet gördüm

 2. Merhaba 29ağustos 1982doğumluyum bi kızım var 17ocak son adet tarihim erkek için ne zaman hamile kalmalıyım acaba?

 3. Erkek bebek ivin ne yapmaliyiz

 4. son adetim 20 agustos simdi hamileyim kiz cocugu isdiyorum

 5. aycan almıştekin

  ekimin on yedisin de adet gördüm

 6. İki tane kızım var çok sukur bide erkek evlat allah nasip ederse inşallah isterim önümüzdeki ayda hamile kalmak istiyorum 25.08.1991.doğumluyum hangi ayda hamile kalırsam erkek evlat olur

 7. Merhaba Mihriban hanım

 8. Merhaba Mihriban hanm bişey sorabilir miyim

 9. Bir kızım var birde erkek istiyorum

 10. Hangi ayda hamile kalırsam erkek evlat çocuğum olur

 11. Merhaba düzenli adet görüyorum 28 günde bir bu bir iki gün önce yada sonra oluyor yani erken yada iki gün gecikebiliyor benim yumurtlama m Nelaman sizce cvp atarmisiniz

 12. Rufa men 1984 07:07 dogumluyum iki oglum var son adetım 07 mart qız icin nazam olur????

 13. erkek olması için hangi ay hamile kalmaliyim ne saçma bir soru bu onu sadece Allah bilir bence bunu Allahtan isteyin

 14. Merhabalar ben Nisan 14 adet gördüm yumurtlama tarihim ne zaman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.